همزمان با ۳۰ آبان روز حکمت و فلسفه و آخرین روز از هفته کتاب سال ۱۴۰۲ از کتاب 《که ماهی برآید》رمانی با موضوع معرفی حکیم حاج ملا هادی سبزواری فیلسوف بزرگ شرق به قلم سعیده شبرنگ در سبزوار رونمایی شد.

به گزارش امید سبزوار در آیین رونمایی از این کتاب سبزیان مدیر کل کتابخانه‌های استان خراسان رضوی و اشتری مدیر داستان نشر بین‌الملل، امام جمعه های سبزوار و روداب فرماندار شهرستان سبزوار و جمعی از نویسندگان، شعرا، فرهیختگان و کتابخوانان غرب خراسان و نیز دانشجویان دانشگاه فرهنگیان سبزوار حضور داشتند.


مدیر اداره کل کتابخانه‌های خراسان رضوی در این مراسم گفت: حکیم سبزواری چنان شخصیت باعظمتی است که نه تنها در دوره خود بلکه امروز هم علمای بزرگ حکمت و فلسفه در مقابل او سر تعظیم فرود می‌آورند و انتشار چنین کتاب‌هایی پیرامون زندگی و آثار او می‌تواند مسیر زندگی جوانان امروزی را به سمت و سوی بهتری هدایت کند.


حجت الاسلام والمسلمین علی اکبر سبزیان در ادامه با بیان اینکه شهرستان سبزوار در طول تاریخ خود مشاهیر و بزرگان زیادی را پرورش داده است پیشنهاد داد: در سبد سوغات این شهر در کنار کلوچه و صنایع دستی باید کتاب‌ها و آثار مفاخر این شهر هم گنجانده شود و رمان 《که ماهی برآید》 از جمله کتاب‌هایی است که می‌تواند به عنوان سوغاتی سبزوار به میهمانان و مسافران این شهر عرضه شود.


سعیده شبرنگ نویسنده غیر سبزواری رمان 《که ماهی برآید》 نیز در این مراسم درباره انگیزه خود از پرداختن به زندگی حکیم سبزواری گفت: به عنوان یک دانشجوی فلسفه به شناخت زندگی فلاسفه و بزرگان حکمت ایران علاقمند شده بودم و در این میان زندگی حکیم سبزواری بسیار جذاب و پندآموز به نظرم رسید و تصمیم گرفتم در قالب داستانی از کودکی تا بزرگسالی و وفات او را به زبان امروزی برای مخاطبان به تصویر بکشم.

وی با اشاره به بیت شعر《مه چرخ بین هر شب و طالع ما / که ماهی برآید که ماهی برآید》از سروده های حکیم سبزواری، که نام این از همین شعر برگرفته شده است، افزود: این کتاب در ۴۰ فصل عرضه شده و عنوان عنوان هر فصل نیز یک بیت یا یک مصراع از غزلیات حکیم سبزواری است.  

گفتنی است کتاب《که ماهی برآید》در ۲۱۹ صفحه توسط انتشارات بین الملل منتشر شده و با قیمت ۵۵۰۰۰تومان به خریداران عرضه می شود.