رئیس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان سبزوار گفت: کتابخانه خیرساز روستای ایزی که توسط فرزندان مرحوم حاج عباس ایزی در حال ساخت است، در کمتر از دو سال که از آغاز احداث آن می گذرد به بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی رسیده است.

معصومه فلاحی در گفتگو با امید سبزوار افزود: زمین این کتابخانه توسط دهیاری روستای ایزی اهدا شده و با رایزنی هایی که توسط اداره کتابخانه های عمومی سبزوار  و نیز انجمن خیرین کتاب و کتابخانه ساز حکیم سبزواری  انجام گرفت، هزینه های ساخت این کتابخانه را فرزندان مرحوم حاج عباس ایزی متقبل شده اند.

وی توضیح داد: فرزندان مرحوم حاج عباس ایزی تا کنون صفر تا صد هزینه های ساخت این بنا را خودشان تأمین کرده اند و قرار است بعد از تکمیل ساختمان، به نهاد کتابخانه های عمومی کشور واگذار شود.

فلاحی در ادامه گفت: پس از تکمیل ساختمان و واگذاری آن به نهاد کتابخانه های عمومی کشور، بحث تأمین نیرو و تجهیز ان با اداره کتابخانه های عمومی سبزوار خواهد بود.

وی گفت: کتابخانه خیرساز روستای ایزی تیپ 220 متری است که اشاره به زیربنای 220 متری آن دارد و شامل سالن مطالعه، بخش امانات، بخش مرجع و کودکان و نوجوانان است.

فلاحی همچنین عنوان کرد: خانواده حاج عباس ایزی قبلا هم در بخشی از پروژه ساخت کتابخانه شهدای گمنام که توسط خیرنیک اندیش حاج عباسعلی کوشکباغی در غرب سبزوار حال ساخت است، بخش بتن ریزی سقف طبقه دوم و همچنین دیوارهای برشی آن را به متراژ 225 متر و ارزش تقریبی حدوداً 250 میلیون به عهده گرفتند. 

وی در پایان گفت: در حال حاضر کتابخانه ها به عنوان نهاد خدمات محور، علاوه بر امانت کتاب و منابع، خدمات جانبی و فرهنگی متعددی را نیز انجام می دهند و این موضوع برای روستاها که فاقد اماکن فرهنگی هستند بسیار حائز اهمیت است. به طور مثال فعالیت هایی نظیر قصه گویی، جمع خوانی، نمایش نامه خوانی و کلاسهای آموزشی،کارگاههای مهارت آموزی،محافل ادبی و قرآنی ،شاهنامه خوانی، ،مسابقات کتابخوانی .... از جمله برنامه هایی است که در حال حاضر در کتابخانه ها به مراجعین  ارائه می شود.

گفتنی است، ایزی یکی از روستاهای بزرگ غرب خراسان است که با جمعیت بالا و پتانسیل هایی که دارد به عنوان یکی از حومه های مهم سبزوار در حاشیه شرقی این شهر محسوب می شود و احداث کتابخانه و یک مرکز فرهنگی از نیازها و ضرورت های این روستای بزرگ است.

در تصاویر زیر مراحل ساخت کتابخانه حاج عباس ایزی را مشاهده می کنید: