مسئول سمن ادبستان فرهنگ و اندیشه، با اعلام اینکه از این به بعد نشست های بیهقی خوانی سبزوار، دوشنبه هر هفته در محل موسسه فرهنگی داروگ در خیابان مطهری برگزار می شود، از همه علاقه مندان به فعالیت های کتابخوانی دعوت کرد با شرکت در این جلسات یاری کنند تا چراغ نشست های بیهقی خوانی در شهر بیهقی همیشه روشن و پر رونق باقی بماند.


فرزانه فرهبدنیا ضمن اعلام قدردانی از حمیدرضا سیدنیا هنرمند پیشکسوت موسیقی سبزوار و مسئول آموزشگاه داروگ که مکان جدید این نشستها را در اختیار سمن قرار داده است، گفت: نداشتن مکان ثابت برای برگزاری جلسات کتابخوانی مشکلی بزرگ سر راه فعالیت های این سمن بوده که تا کنون چندین بار باعث ایجاد وقفه در برگزاری جلسات هفتگی شده است، اما امیدواریم از این به بعد بتوانیم در موسسه فرهنگی داروگ جایگاهی دائمی داشته باشیم.


وی توضیح داد نشستهای بیهقی خوانی سبزوار با سمن صدک در سال 1393 آغاز شد و کمابیش ادامه یافت تا اینکه بعد از توقف کار صدک، سمن ادبستان فرهنگ و اندیشه سعی کرد این مهم را در غرب خراسان ادامه دهد اما به خاطر نداشتن مکان ثابت تا کنون مجبور شدیم چندین محیط مختلف را تجربه کنیم و از جمله خانه امین التجار، عمارت عظیمیان، نگارستان آفرین، کتابخانه حکیم حاج ملاهادی سبزواری، آرامگاه حکیم سبزواری، خانه باران، محوطه شهرداری، کافه ویرگول و حتی بعضی پارک ها و پیاده روهای سطح شهر از جمله مکان هایی است که تا به حال جلسات بیهقی خوانی را در آن ها برگزار کرده ایم.


فرهبدنیا همچنین گفت: سمن ادبستان فرهنگ و اندیشه به غیر از برگزاری نشست های بیهقی خوانی، فعالیتهای دیگری از جمله برگزاری نشست های کتابخوانی دختران نوجوان در ایام تابستان را هم انجام داده است.


وی با اشاره به اینکه سمن ادبستان فرهنگ و اندیشه تنها سمنی است که با حضور مشفقانه دکتر ابوالقاسم رحیمی سالهاست که جلسات بیهقی خوانی را، در سبزوار برگزار میکند، گفت: با توجه به اینکه سبزوار شهری دانشگاهی است و مردمی فرهنگ دوست دارد، امیدوارم تعداد جلسات بیهقی خوانی در این شهر افزایش یابد و خصوصا مسئولان فرهنگی شهرستان بتوانند مکان های ثابت و مناسبی را به سمن های کتابخوانی خصوصا بیهقی خوانی اختصاص دهند. زیرا سبزوار شهر بیهقی است و باید بیش از هر جای دیگری تاریخ بیهقی در این شهر خوانده و ارج نهاده شود.


به نظر می رسد با توجه به اهمیت فعالیت های فرهنگی خصوصا فعالیت هایی که توسط سمن های مردمی پیگیری می شود، تأمین یک مکان ثابت و عمومی برای پایداری چنین نشست هایی و استفاده عموم مردم از آن، از وظایف اولیه مسئولان فرهنگی شهرستان است که ای کاش نسبت به آن اهتمام جدی بورزند.