هفتاد و پنجمین جلسه نشست بیهقی خوانی سبزوار با همت سمن ادبستان فرهنگ و اندیشه با حضور دکتر ابوالقاسم رحیمی در محل جدید خود در موسسه فرهنگی داروگ برگزار شد.

در این جلسه ابتدا برخی از حاضران به صورت داوطلبانه بخش هایی از تاریخ بیهقی را که مربوط به مبحث این هفته بود، روخوانی کردند و سپس دکتر رحیمی توضیحاتی درباره هر یک از این بخش ها ارائه داد و نکات فنی و ادبی متن، مضمون محتوایی و خط سیر فکری ابوالفضل بیهقی را مورد مداقه قرار داد.

در بخش پایانی جلسه هر یک از حضار به دلخواه سخن، خبر جدید یا یکی از دغدغه های فعلی خود را مطرح کردند که در میان صحبت های مطرح شده تبریک انتشار کتاب کلیله و دمنه پاک به پژوهش همشهری فرهیخته حسن فرهبدنیا، دغدغه گرامیداشت روز اول آبان بزرگداشت بیهقی به نحوی شایسته و نیز مسئله حضور اتباع افغانستانی در ایران که این روزها در صدر خبرهای اجتماعی کشور مشاهده می شود، مطرح شد.

دکتر رحیمی در انتها با اشاره به بعضی ارزش های کتاب تازه منتشر شده کلیله و دمنه پاک به قلم حسن فرهبدنیا، از حضار خواست با خرید این کتاب از زحمات بیست ساله پژوهشگر دلسوز و پرتلاش آن قدردانی عملی داشته باشند.

وی همچنین درباره افغانستانی های مهاجر در ایران گفت: این وضعیت حاصل رفتار طالبان با شهروندان خود است و ما در این زمان باید تا آنجا که می توانیم در خدمتشان باشیم.

در این جلسه همچنین به نزدیک بودن روز اول آبان بزرگداشت ابوالفضل بیهقی اشاره شد و پیشنهاد داده شد که حتی اگر مسئولان برنامه ریزی و همت کافی را برای برپایی برنامه های مردمی در این مناسبت مهم تقویمی سبزوار نداشته باشند، مردم خودشان می توانند برنامه ای خودجوش را در روستای حارث آباد و در کنار اهالی خونگرم و فرهنگدوست این روستا تدارک ببینند.

فرزانه فرهبدنیا مسئول سمن ادبستان فرهنگ و اندیشه نیز در بخشی ازاین جلسه ابراز امیدواری کرد این بار نشست های بیهقی خوانی در محل جدید، به صورت مستمر تا پایان یک دور کامل کتاب تاریخ بیهقی ادامه پیدا کند و مشکل بی مکانی مجدداً باعث ایجاد وقفه در برگزاری این جلسات هفتگی نشود.

وی همچنین با تشکر از رسانه امید سبزوار بابت پوشش مداوم خبرهای فرهنگی و هنری سبزوار ابراز امیدواری کرد: همه رسانه های فعال در این شهر نسبت به پوشش خبری رویدادهای فرهنگی و هنری خصوصا نشست های کتابخوانی که نشان دهنده فرهنگ بالای مردم سبزوار است، همت بیشتری داشته باشند.

گفتنی است دور جدید جلسات بیهقی خوانی از این هفته بعد از ظهرهای دوشنبه بین ساعت 5 تا 6:30 در محل موسسه فرهنگی داروگ در خیابان مطهری سبزوار برگزار می شود.