بر اساس اسناد افشا شده، مردم و موسسه آبادانی دیار سربداران هیچ تخلفی در سجادشهر نکرده اند


این مطلب حاوی دیدگاه ها و برداشت های شخصی اینجانب امید برومندی از یکی از مهمترین مسائل شهرم در سالهای اخیر است.  بنده آمادگی این را دارم که نظرات و احتمالا دفاعیات هر یک از اشخاصی که در این مطلب نامشان ذکر شده و یا تلویحاً به آنها اشاره شده است را در همین وبلاگ شخصی منعکس کنم.
 

یک اشتباه فاحش از سوی اداره ثبت اسناد سبزوار و احتمالا اداره راه و شهرسازی شهرستان، در جانمایی دقیق زمین های پر وسعتی در ناحیه شمالی شهر سبزوار، مدت هاست گرهی کور در کار هزاران نفر از مردم مظلوم و صبور سبزوار انداخته است. گرهی که به گفته صاحب نظران به راحتی قابل حل و فصل است اما انگار در مسئولان ادارات خاطی نه تنها عزمی برای حل مشکل شهروندان بی گناه سبزواری وجود ندارد، بلکه حتی تلاش هایی برای فرافکنی و انداختن تقصیر به گردن دیگران نیز مشاهده می شود.


ابعاد مشکل چقدر است؟
بر مبنای اسنادی که به تازگی در رسانه ها منتشر شده است،  ظاهراً این اشکال در جانمایی دقیق زمین ها از ضلع شمال شرقی میدان پرستار در ابتدای محله توحیدشهر آغاز شده و تا ضلع جنوب شرقی میدان خواجه نظام الملک توسی در ابتدای دانشگاه حکیم سبزواری ادامه یافته و شامل اراضی  ورزشگاه سربداران، دانشکده های فنی حرفه ای دختران و پسران، شرکت ایران گاز و اراضی سجادشهر و ... می شود. بنابراین اراضی سجادشهر فقط یک بخش از همه زمین هایی است که در این قسمت از شهر با مشکل جانمایی مواجه شده اند. البته در ابتدا، این مشکل چندان مهمی نبود و به راحتی قابلیت حل و فصل را داشت و به همین خاطر اداره ثبت اسناد سبزوار تا سالهای سال بعد از بروز این مشکل اقدام به صدور بیش از 1500 سند تک برگ کاداستری (معتبرترین نوع سند رسمی و قانونی در ایران) برای تمام زمین های موجود در سجادشهر در همین موقعیت کنونی کرد و این اسناد بارها و بارها بین مالکین مختلف در محضرها و دفترخانه های رسمی خرید و فروش شده است و به طور خلاصه کارها داشت به روالی آرام پیش می رفت، اما ناگهان در چند سال اخیر مسئولان تغییر رویکرد دادند و این آغازی شد بر مشکلاتی که اکنون گریبان شمار زیادی از شهروندان سبزواری را در سجادشهر گرفته است.


آیا موسسه آبادانی دیار سربداران تقصیری دارد؟
در رابطه با مشکل به وجود آمده در اراضی سجادشهر بارها نام موسسه آبادانی دیار سربداران هم توسط برخی مسئولان و رسانه های تحت نفوذ آن ها مطرح شده و تلاش شده است اشتباه پیش آمده به گردن این موسسه بیافتد. اما آیا واقعا موسسه در رابطه با این مشکل تقصیری دارد؟ اصلا پای موسسه چگونه به این مسئله باز شده است؟ موسسه آبادانی دیار سربداران در واقع خود یکی از قربانیان این اشتباه دستگاه های مسئول است. این موسسه طی توافقاتی که در دهه 70 برای ساخت فرودگاه سبزوار با دولت داشت، قرار بود 120 هکتار زمین رایگان در محدوده ای که بعدها به سجادشهر معروف شد، تحویل بگیرد تا این زمین ها را پس از تفکیک و آماده سازی های لازم به پیمانکاران فرودگاه واگذار کند و نیز و هزینه های ساخت فرودگاه را تامین کند. اما موسسه در نهایت نه تنها 120 هکتار زمین رایگان دریافت نکرد بلکه مجبور شد فقط 96 هکتار زمین را در محدوده سجادشهر با قیمت روز از دولت بخرد و بنابراین موسسه با پرداخت پول زمین های سجادشهر به دولت مالک این زمین ها شد و سند این زمین ها را در همان زمان با امضای رسمی مقامات مسئول تحویل گرفت. بنابراین موسسه هیچ نقشی در جانمایی محدوده سجادشهر و سایر پلاک های اشتباه شده، نداشته است.  به زبان ساده تر موسسه، زمین هایی را از دولت خریداری کرده و پول آن را کامل پرداخته و بابتش سندهای رسمی و قانونی دریافت کرده و در همان محدوده ای که اداره های مسکن و شهرسازی و ثبت اسناد در اختیارش گذاشته اند، بدون حتی یک سانتیمتر جابه جایی زیرساخت های ایجاد سجادشهر را بنا کرده و سپس زمینهای قانونی خود را در محضرهای رسمی سبزوار به صورت قانونی به دیگران واگذار کرده و سندهایشان را داده نقشش در سجادشهر تمام شده است. حالا اینکه سازمان های مسئول از ابتدا زمین را اشتباه جانمایی کرده اند و در اختیار موسسه و سایر خریداران بعدی قرارداده اند، خطایی نیست که بتوان آن را به گردن موسسه و سایر مالکین جدید انداخت و رسم مسئولیت پذیری و انصاف حکم می کند که دستگاه های خاطی خودشان شجاعانه مشکلی که ایجاد کرده اند را بپذیرند و به جای فرافکنی، با بیان یک عذرخواهی ساده، در صدد حل هر چه سریعتر مشکل یعنی اصلاح سندها، بدون جابه جایی دوباره و ایجاد دردسر جدید برای مردم، بپردازند.


رسانه ها چه می گویند؟
از اولین روزهایی که موضوع سجادشهر به رسانه ها راه یافت، برخی مسئولان و برخی رسانه های تحت نفوذ آنها، تلاش جانبدارانه ای را برای مقصر جلوه دادن موسسه آبادانی دیار سربداران آغاز کردند. بدین ترتیب تا کنون ده ها و صدها مطلب در برخی رسانه های زنجیره ای سبزوار منتشر شده است که رگبار اتهامات را به روی این موسسه مردمی بسته اند در حالیکه حتی یک صفحه سند و مدرک قابل قبول بابت اتهاماتشان ارائه نکرده اند و در هیچ دادگاهی نیز هیچ حکمی علیه موسسه صادر نشده است.
این گروه از رسانه های زنجیره ای که به مرور زمان اغراض سیاسی و جناحی شان در انتشار این گونه اخبار بر همگان روشن شده است، مرتباً مجموعه ای از اتهامات اثبات نشده و کلی گویانه را علیه موسسه تکرار می کنند و اصلا به بررسی جزئیات ماجرا نمی پردازند. در واقع آن ها هیچ تلاشی برای روشن شدن مشکل نمی کنند بلکه فقط طوطی وار به تکرار همان حرف های اولیه می پردازند. در واقع به نظر می رسد این رسانه ها اصلا نمی خواهند دنبال حق مردم بروند و یا نوری بر زوایای تاریک ماجرای سجادشهر بتابانند. شاهد این ادعاها هم این است که وقتی موسسه آبادانی دیار سربداران این رسانه ها را در سال 1401 به بازدید خبری از پروژه های خود دعوت کرد، هیچ یک از دست اندرکاران این رسانه های زنجیره ای در بازدید حضور پیدا نکردند که البته جای خالی آن ها با حضور خبرنگاران راستین و رسانه های مستقلی که به رسالت ارزشمند خود وفادار مانده اند، پر شد.
این رسانه های زنجیره ای همچنین با وجود اعلام آمادگی رسمی موسسه آبادانی دیار سربداران برای شرکت در یک نشست خبری، هرگز مقدمات این جلسه را فراهم نیاوردند و به طور معناداری از روبه رو شدن با موسسه خودداری کردند. زیرا آن ها در واقع هیچ سئوال پاسخ داده نشده ای از جانب موسسه نداشته و ندارند، نیتشان اصلا پرسشگری به نفع مردم نیست فقط می خواهند تهمت های مد نظر خود را مرتباً علیه موسسه ای مردمی تکرار کنند.
در نقطه مقابل البته رسانه های معتبر زیادی هم وجود دارند که بدون گرفتار شدن در دام حب و بغض های شخصی کار خود را می کنند و بنابراین گزارش های بی طرفانه ای را در رسانه های معتبری نظیر صدا و سیما و خبرگزاری های ایلنا، ایرنا و مجمع مطالبه گران غرب خراسان رضوی و چند رسانه و گروه خبری دیگر در این زمینه شاهد بوده ایم که مهمترین هدف این گزارش ها نه لجبازی و قضاوت گری و اثبات یا رد اتهامات به نفع یا ضرر کسی بلکه کنکاش و بررسی عمیق پیرامون حل مشکلات موجود به نفع مردم بوده است.
در یکی از جدیدترین مطالب روشنگرانه، رسانه نگین بیهق به انتشار دو برگ سند افشا شده از اشتباهات اداره ثبت اسناد در جانمایی زمین های محدوده مورد اشاره پرداخته و یادداشت زیر را در توضیح این دو برگ سند نوشته است:


متن کامل مطلب نگین بیهق به شرح زیر است:⭕️مالکین سجادشهر: مسئولین اشتباه خودشان را نمی پذیرند!
💢بیش از دو سال است که ۱۵۲۳ مالک سجاد شهر به بهانه های مختلف از تصرف در زمین های خود ممنوع شده اند. مالکین با وجود سند رسمی کاداستر، نه مجوز ساخت و ساز دارند و نه اجازه ی خرید و فروش! در این مدت نمایندگان مالکین بارها و بارها برای حل مشکل با مسئولین جلسه برگزار کرده اند اما در عمل نتیحه ای حاصل نشده است. یکی از مهم ترین دلایل برای این ممنوعیت ها ادعای جابه جایی پلاک ۷۲۱(موسوم به سجاد شهر) می باشد.به تازگی نامه ای منتشر شده است که نشان می دهد این جا به جایی از ابتدا در تفکیک پلاک های همجوار نیز وجود داشته است.
💢بر اساس نامه ی منتشر شده، اداره ثبت خطاب به شرکت ایران گاز صراحتاً اعلام کرده است که در تفکیک پلاک ۷۰۸ ( ایران گاز ) اشتباه رخ داده و سند ایران گاز که باید از پلاک ۳۰۵ صادر  می شد ، در عمل از پلاک ۳۱۱ واگذار و تصرف شده است.
💢با توجه به این اشتباه، نمایندگان مالکین معتقدند، در زمان واگذاریِ سایر پلاک ها، به دلیل تقدمِ واگذاریِ شرکت ایران گاز ، کارشناسانِ ثبت و راه و شهرسازی، «شرکت ایران گاز» را به عنوان یک نقطه ثابت در نظر گرفته‌ و مابقی پلاک ها را بر اساس آن تفکیک کرده‌اند، لذا دو دانشکدهٔ دخترانه و پسرانه که باید از پلاک ۳۰۸  واگذار می‌شد، اشتباهاً در پلاک های ۳۰۶ و ۳۰۷ قرار گرفته است. همین اشتباه در سجاد شهر نیز رخ داده  و با پلاک ۳۰۸ تداخل پیدا کرده است.
 💢مالکین به گزارش کارشناس رسمی دادگستری نیز اشاره کرده و معتقدند پلاک ۷۲۱ موسوم به سجادشهر هیچ جابجایی ندارد، بلکه اشتباه از اداره راه و شهر سازی و اداره ثبت در تفکیک و جانمایی و واگذاری بوده است.
💢امروز مالکین سجاد شهر، پس از گذشت دو سال با توجه به این نامه می گویند: همانطور که اداره ثبت در خصوص شرکت ایران گاز تقاضای اصلاح سند را داده است، می تواند در خصوص سجاد شهر هم درخواست اصلاح سند را بدهد نه اینکه برای سرپوش گذاشتن بر خطا و اشتباهِ خود، پلاک ۷۲۱ را جابجا نمایند! و برای ۱۵۲۳ خانوار مشکل ایجاد کنند.
💢مالکین معتقدند که اگر پلاک ملی ۳۰۸ که بر اثر این اشتباه در تعارض با پلاک ۷۲۱ سجاد شهر قرار گرفته اصلاح و به پلاک سجادشهر الحاق شود، در اینصورت هیچگونه جابجایی و تغییری در نقشه و طبیعت و مستحدثات اتفاق نخواهد افتاد. / پایان نقل قول از نگین بیهق

 

حناهای بی رنگ
در واکنش به این مطلب روشنگرانه و مستند در رسانه نگین بیهق، مجدداً رسانه های زنجیره ای مخالف موسسه آبادانی دیار سربداران رگبار مطالب مغرضانه خود را از سر گرفتند و طبق همان روال سابق خود به تکرار مکررات و تهمت های بی سند و مدرک خود پرداختند. در واقع اگر قسمت جدید مطالب این رسانه های ضد موسسه را با چند قسمت قبل آن ها مقایسه کنیم، هیچ تفاوتی مشاهده نمی کنیم. مانند یک کودک که بر سر یک بهانه ساده، با والدین خود لج می کند و به هیچ صراطی مستقیم نیست و فقط پا بر زمین می کوبد تا حرف خود را ولو اشتباه باشد، به کرسی بنشاند. رسانه های ضد موسسه نیز کارشان به همینجا کشیده است، هربار همان حرف های نخ نمای قبلی را تکرار می کنند که اگر قرار بود اثری بگذارد، تا به حال باید اثر می گذاشت، اما به نظر می رسد حنای این رسانه های مغرض دیگر رنگی ندارد. تا کی می توان مجموعه ای از اتهامات را بی هیچ سند و مدرکی علیه یک فرد یا یک موسسه شناخته شده مطرح کرد و انتظار داشت مردم هم باور کنند و لابد به پشتوانه این حرف های بی اساس احساسات مردم تحریک شود و علیه موسسه ای مردمی از جنس خودشان دست به اعتراض و شکایت بزنند؟ زهی خیال باطل


راه حلی آسان که مسئولان به سراغش نمی روند
به گفته بسیاری از صاحبنظران و آگاهان، مشکل پیش آمده در سجادشهر و کلیه پلاک های اطرافش، از آنجایی که از یک اشتباه ساده توسط دستگاه های مسئول در جانمایی اراضی آن محدوده، نشأت گرفته و هیچ عمدی در کار نبوده، به راحتی قابل حل و فصل است. فقط کافی است مسئولان با یک عذرخواهی ساده، خیلی راحت دست به اصلاح سند بزنند. بیشتر زمین های آن محدوده هنوز هم در تملک خود دولت است. بنابراین مقامات مسئول به راحتی می توانند جابه جایی اتفاق افتاده را بپذیرند و بدون به دردسر انداختن مردم و به توقف و تعطیلی کشیدن کار مالکان بی گناه و امیدوار در سجادشهر، سندهای اصلاح شده را به مردم بدهند. مگر تا چند سال قبل این زمین ها با همین سندها در همین محضرهای زیر نظر اداره ثبت، به صورت قانونی نقل و انتقال پیدا نمی کردند؟ اکنون هم می توان به همان راحتی این مسئله را مدیریت کرد و جلوی آزار و اذیت و رنجیدگی خاطر مردم صبور و مظلوم سبزوار را گرفت. بروز اینگونه اشتباهاهت در هر کاری طبیعی است و گاهی پیش می آید. مهم این است که کسانی که مرتکب اشتباه می شوند، قدرت و مهارت آن را داشته باشند که اشتباه خود را بپذیرند و در صدد جبران آن بر بیایند. خصوصا وقتی یک اشتباه به این راحتی قابل جبران و حل و فصل است، درنگ در بیان عذرخواهی و عدم تلاش برای جبران آن هرگز جایز نیست. انشاالله که مردم هم وقتی ببینند مشکلشان حل شده، عذرخواهی را می پذیرند و خدا هم می بخشد.

 

تصاویر دو برگ سند افشا شده از اشتباه فاحش اداره ثبت اسناد: