امید برومندی:

در فصل سبز تئاتر سبزوار یکی از هنرمندانی که تماشای هنرنمایی او عجیب به دل می نشیند، ریحانه حارث آبادی، هنرمند نونهالی است که با اجرای اولین نمایش خود به نام سوگنامه  سهراب، خوش درخشیده است.

البته ریحانه در این موفقیت تنها نیست بلکه مادرش نیز در جایگاه کارگردان، در موفقیت دخترش سهیم است.

داستان تئاتر سوگنامه سهراب، از پسرکشی ناآگاهانه رستم شاهنامه به پدران غیرتمندی می رسد که در حماسه هشت ساله دفاع مقدس آگاهانه کشته شدند تا پسران و دختران این سرزمین با عزت زنده بمانند. ماجرایی که حتی از دفاع مقدس و ماجرای فتح خرمشهر هم به زمان ما نزدیک تر می شود و تا حادثه متروپل آبادان جلو می آید و هر چند ممکن است در ذهن مخاطب برای ربط دادن دقیق سه داستان رستم و سهراب و دفاع مقدس و متروپل آبادان ابهاماتی به وجود بیاید (چنانکه در ذهن اینجانب چنین ابهاماتی به وجود آمد)، اما بازی بسیار حسی و پر از حلاوت ریحانه حارث آبادی و موسیقی مناسب متن و احتمالا سایر عوامل حرفه ای موثر در این تئاتر، در مجموع توانست نمایش خوبی را خلق کند.

ازی ریحانه حارث آبادی هنرمند خردسالی که در حدود یک سال اخیر داغ از دست دادن پدر را هم تجربه کرده است، در این نمایش علاوه بر لحن و حرکات حماسی لازم برای روایت شاهنامه و لحن و حرکات سرشار از احساس در مواقع صحبت از عشق دختر به پدر، در عین حال شیطنت ها و طنازی های دلنشین دخترانه ای هم دارد که باعث تلطیف حزن داستان شده و برای چند مرتبه در طول نمایش لحظات نشاط آوری را فراهم می آورد که می تواند تماشاچی را در میانه یک نمایش تراژیک به لبخند وا دارد.

همه اینها نشان می دهد ریحانه حارث آبادی می تواند پدیده جدیدی در تئاتر سبزوار باشد. ستاره ای که تازه شروع به درخشیدن کرده و لازم است که در راه تبدیل شدنش به ماه مجلس، راهنمایان و حامیان دلسوزی از اهل فن داشته باشد تا این استعداد هنوز بالقوه را به خوبی بالفعل کنند.

خوشبختانه در شب نخست اجرای سوگنامه سهراب در پلاتو امیرشاهی سبزوار، علاوه بر کافه رستوران کاج که حامی مالی این برنامه بود، تعدادی از اساتید و فرهیختگانی که تماشاچی اجرای این هنرمند نونهال بودند نیز سعی کردند حمایت های مالی و معنوی ارزشمند دیگری را داشته باشند. همچنین همه همشهریان هنردوست سبزواری می توانند دست کم با خرید بلیط های این نمایش و تماشای آن، به نوبه خود از این هنرمند نوظهور حمایت کنند.

در مطلب بعدی، مصاحبه کوتاهی که با ریحانه حارث آبادی و مادرش درباره چگونگی شکل گیری این اثر موفق داشتم را، مطالعه خواهید کرد.